Ąžuolo gilės – nemirtingumo simbolis ir Sveikatos šaltinis

Ąžuolo gilės žinomos kaip nemirtingumo simbolis, gyvenimiškos energijos donoras. Ąžuolas Lietuviams nuo seniausių laikų yra jėgos ir tvirtybės simbolis. Senieji žinynai teigia, kad gilių kava jauną Žmogų daro gražiu ir ištvermingu, o seną – jaunina suteikdamas naujų jėgų. Gilių kava buvo stiprinami silpni, sergantys mažakraujyste, baikštūs Vaikai, šis gėrimas buvo naudojamas net Moterų isterijai raminti. Senoliai sakydavo, kad gilių kava duoda Ąžuolo Sveikatą. Ji buvo skiriama išsekusiems po ligų, pervargusiems po darbų ar mokslų, tinka esant mažakraujystei ar kaulų išretėjimui. Gilių kava itin tinkama virškinimo sutrikimams gydyti, opoms žarnyne raminti. Jos yra sutraukiančio ir kartaus skonio. Kartų skonį galima sumažinti mirkant ar termiškai apdorojant.

Atgaiva negaluojančiam kūnui
Gaminti valgius iš gilių – ilgoka procedūra. Lengviau paruošti gilių kavą, kuri nuo seno yra pats geriausias natūralios pupelių kavos pakaitalas. Natūrali kava nepatartina Vaikams, ligoniams, sergantiems širdies, virškinamojo trakto ligomis. Gilėse nėra kofeino, tačiau yra įvairių Sveikatai naudingų medžiagų. Gilių kava apskritai stiprina organizmą, valo kraują, šalina iš organizmo toksinus, stabdo viduriavimą, jos duodama gydant skrofuliozę, Vaikų mažakraujystę, rachitą. Gilių kava mažina cukraus kiekį kraujyje, todėl tai itin naudingas gėrimas diabetikams. O su cinamonu ji dvigubai veiksmingesnė.

Kaip giles išlukštenti?
Gilių kavos galima ir nusipirkti, tačiau pačių pasiruošta bus ir šviežesnė, ir sveikesnė. Reikia rinkti stambias, prinokusias giles, nepagraužtas kirminų, nesusirietusias. Kavai tinka paprastojo Ąžuolo gilės; introdukuotų raudonųjų Ąžuolų gilės apdorojant kavai tampa miltingos, subyra, blogai skrudinamos.

Gana lengvai gilės išlukštenamos riešutų žnyplėmis. Po to nuo branduolių reikia pašalinti ploną rudą luobelę. Geriausia ją nuvalyti daržovių peiliuku, nors tai užtruks ilgėliau. Gilės lieka šviesios ir minkštos, tik nudrėkstos vietos patamsėja. Spartesnis būdas – sudėjus šiek tiek gilių į dubenėlį, užpilti verdančiu Vandeniu ir minutę kitą palaikyti. Vandenį nupylus atšokusios luobelės nesunkiai pašalinamos. Šio būdo trūkumas tas, kad kaitintų gilių savybės pakinta, ir jas reikia tuoj pat toliau apdoroti. Ilgiau palaikius gilės tamsėja ir tampa kietos.

Reikia rinkti stambias, prinokusias giles, nepagraužtas kirminų, nesusirietusias. Kavai tinka paprastojo Ąžuolo gilės; introdukuotų raudonųjų Ąžuolų gilės apdorojant kavai tampa miltingos, subyra, blogai skrudinamos.

Kartumas šalina toksinus, valo kraują ir visus organus. Net ir mažas kiekis stimuliuoja virškinimą, valo pieną krūtyse, šalina riebalus ir toksinus, kurie kaupiasi riebalų audiniuose, kaulų smegenyse, limfoje, prakaite, šlapime ir ekskrementuose. Gilės gerina apetitą, potenciją, stabdo kraujavimą, viduriavimą, mažina prakaitavimą, turi priešuždegiminį ir užgydantį poveikį. Padeda esant visų rūšių apsinuodijimams, stiprina dantenas ir mažina dantų skausmą.

Eugenija Šimkūnaitė Knygoje „Sveiko Gyvenimo receptai“ teigia, jog nenukartintų gilių branduoliuose esantys tanidai turi dezinfekuojančių savybių. Ąžuolo gilės  puikus košių, blynų prieskonis. Kadaise iš jų kepdavo Duoną: gilės sugrūdamos piestose, užplikomos Vandeniu, kelis kartus nupilama ir išdžiovinama. Tada iš grūstų miltų užmaišoma tešla.

Maistingumu gilės nenusileidžia daržovėms. Jose yra iki 40 % krakmolo, 5-8 % rauginių medžiagų, iki 5 % riebalų, baltymų, cukraus ir mineralinių medžiagų. Be to, jose gausu kalcio, vitaminų, mikroelementų.


Dar apie skonių savybes
Saldus skonis susideda iš Žemės ir Vandens elementų, rūgštus – iš Žemės ir Ugnies,  sūrus – iš Vandens ir Ugnies, aštrus -  iš Ugnies ir Oro, kartus  – iš Oro ir eterio, rišantis (sutraukiantis) – iš Žemės ir Oro.

Skoniai  skirstomi į dvi grupes. Šaldantys skoniai – saldus, sutraukiantis, kartus. Šildantys- aštrus, rūgštus ir sūrus.  Jie turi Ugnies ir Vandens energijos.

Skoniai dar turi savybę drėkinti arba džiovinti. Džiovina aštrus, kartus ir sutraukiantis skoniai. Drėkina saldus, sūrus ir rūgštus. Lengvinantys skoniai: rūgštus, kartus, aštrus – jie mažina svorį ir stimuliuoja virškinimą.

Komentarų nėra: