Senas kaip Pasaulis amatas – juodoji keramika

Juodoji keramika yra pats seniausias molio degimo būdas. Šis degimo būdas Lietuvos teritorijoje buvo naudojamas tūkstantmečius. Šios keramikos gaminiai Lietuvoje žinomi nuo neolito laikų. Juodoji keramika buvo plačiai pasklidusi viduramžių Lietuvoje bei Europoje. Daugiausia juodosios keramikos radinių iškasama Prūsijos teritorijoje, nors Viduramžiais jos gaminiai buvo populiarūs šiaurės bei rytų Europoje. Pirmame tūstantmetyje Lietuvos ir Prūsijos teritorijoje šia technologija buvo degamos apeiginės laidojimo urnos ir kiti kulto indai. Po II Pasaulinio karo Lietuva išlaikė juodosios keramikos tradiciją, tuo metu kai Europoje ji visai nunyko. Anksčiau klestėjusi ir turtingų žmonių stalo puošmena laikyta juodoji keramika dabar atsidūrė ties išnykimo riba. Lietuva viena iš nedaugelio šalių, išsaugojusi juodosios keramikos amatą. Mūsuose likę vos keletas meistrų, mokančių paprastą molį paversti juodos spalvos, metalo stiprumo ir gražaus skambesio kūriniais. Dzūkijos kaimeliuose tokia technika dirbantys menininkai vieni iš nedaugelio Pasaulyje prisimenantys ir taikantys šį būdą. http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=YtAZT9SBqe4

Žiūrint į juodosios keramikos dirbinius, atrodo, lyg jie būtų pagaminti iš metalo. Visi jie juodos spalvos, skamba kaip varpas  ir  yra tvirti kaip metalas. Šia technologija pagaminti indai tinka ne tik maistui laikyti, bet ir jam gaminti, nes taip apdirbtas molis nebijo aukštos temperatūros. Be to, juodoji keramika laikoma ekologiškiausia, mat jai pagaminti nenaudojami jokie dažai ar glazūros.
 Keraminio gaminio degimo procesas vyksta žemėje sumūrytoje krosnyje. Krosnies temperatūrai pasiekus 1000 laipsnių karščio, keramika yra išdegusi ir švyti. Tuomet hermetizuojamas kaminas - uždengiama plokšte, užpilama žemėmis. Sumažinus žarijų kiekį, į pakurą dedamos smalinės (spygliuočių) malkos. Jos taip pat užpilamos žemėmis ir taip sustabdomas oras. Prasideda rūkimo procesas, kuris tęsiasi parą laiko. Dūmai uždaro molio poras ir nudažo gaminį juoda spalva. Juoda spalva yra per visą molio storį. Daugelis gaminių yra puošti specialia technologija įmušant žalvarį. 

Komentarų nėra: