Ąžuolas ne tik dydžiu, bet ir daugeliu savybių išsiskiria iš kitų Medžių. Tai pats galingiausias ir patvariausias Medis, laikomas stiprybės ir tvirtumo simboliu. Sunkiai daugeliui kitų Medžių pasiekiamas ir Ąžuolo amžius. Dažnai jis siekia 300-400 metų, o atskiri Medžiai sulaukia 1000-čio ir daugiau metų. Ąžuolų aukštis dažniausiai yra 20-40 metrų, o kartais jų šakos iškyla ir į 50 metrų aukštį. Atviruose plotuose augantys Ąžuolai turi plačias šakas, yra mažesnio aukščio, o augantys Miško tankmėje – aukšti, daugiau šakų turintys viršutinėje dalyje. Belovežo Girioje tarp kitų Medžių augantys Ąžuolai siekia 40 ir daugiau metrų aukštį. Ąžuolai išplitę plačiame areale. Jie žinomi ir saugomi Šiaurės ir Pietų Amerikoje, Eurazijoje, Šiaurės Afrikoje. Nuo seno Ąžuolai buvo saugomi ir dievinami Baltų Žemėse. Jau 1420 metais Lietuvoje buvo uždrausta kirsti senus Ąžuolus. Šventomis buvo laikomos Ąžuolų Girios, kuriose rusendavo amžinoji Ugnis.
Lietuviams Ąžuolas buvo ne tik stiprybės, Grožio simbolis, bet ir teigiamos bioenergijos šaltinis. Pastovėjus po Ąžuolu galima pasveikti, skaidrėja mintys, gerėja nuotaika, šviesėja žvilgsnis. Bioenergetinę Ąžuolo reikšmę gali patirti kiekvienas ilgiau parimęs prie jo kamieno. Jau Simonas Daukantas rašė, kad Lietuviams Ąžuolas – šventas Medis, kad iškirstas Ąžuolų giraites jie būtinai atsodindavo.
Sudėtinga šalies istorija, ilgi ir dažni karai kaip ir daugelį Žmonių palaužė ir galiūnus Ąžuolus. Tačiau ir dabar Ąžuolai Lietuvoje saugomi, sodinamos Ąžuolų giraitės, įgyvendinama Ąžuolų atkūrimo programa. Lietuvoje, pradedant seniausiu Lietuvoje Stelmužės Ąžuolu, apie 100 Ąžuolų paskelbti Gamtos paminklais. Gražiai auga ir žaliuoja „Tautos atgimimo ąžuolynas“ Ožkabaliuose Tautos patriarcho Jono Basanavičiaus Gimtinėje.
Tiek praeityje, tiek ir dabar Ąžuolo šakų ir lapų vainikais apgaubiami kariai Didvyriai už žygdarbius ir Žmonių gelbėjimą. Ąžuolų laurų vainikais puošiami sportininkai, gynę Lietuvos Garbę ir garsinę šalį Pasaulyje.
Sudėtinga šalies istorija, ilgi ir dažni karai kaip ir daugelį Žmonių palaužė ir galiūnus Ąžuolus. Tačiau ir dabar Ąžuolai Lietuvoje saugomi, sodinamos Ąžuolų giraitės, įgyvendinama Ąžuolų atkūrimo programa. Lietuvoje, pradedant seniausiu Lietuvoje Stelmužės Ąžuolu, apie 100 Ąžuolų paskelbti Gamtos paminklais. Gražiai auga ir žaliuoja „Tautos atgimimo ąžuolynas“ Ožkabaliuose Tautos patriarcho Jono Basanavičiaus Gimtinėje.
Tiek praeityje, tiek ir dabar Ąžuolo šakų ir lapų vainikais apgaubiami kariai Didvyriai už žygdarbius ir Žmonių gelbėjimą. Ąžuolų laurų vainikais puošiami sportininkai, gynę Lietuvos Garbę ir garsinę šalį Pasaulyje.
Belovežo giria mena Lietuvos valdovus
Daugeliui vienintelė lyguminės Europos sengirė – Belovežo Giria žinoma kaip lietuviškų stumbrų buveinė. Stumbras pripažintas šios Girios simboliu. Apie šiuos žvėris byloja paminklai pačioje Girioje, jos prieigose, jie, kaip Belovežo Girios simbolis, reklamuojami toli už sengirės ribų.
Tačiau garsioji Giria garsėja ne tik stumbrais ir kitais gyvūnais. Su jais tokiu pat pasisekimu gali konkuruoti Girios augalai, ypač Medžiai. Tarp gausybės čia augančių įvairių rūšių Medžių sau lygių neturi Ąžuolai. Senų, ilgaamžių Medžių Belovežo Girioje netrūksta. Tai ne tik Ąžuolai, bet ir liepos, pušys, eglės, uosiai bei kiti Medžiai. Jų amžius dažnai siekia kelis šimtus metų, su jais susiję padavimai, istoriniai įvykiai, jie turi simbolinę ir religinę prasmę.
Pirmykštės Girios plotuose Ąžuolams augti buvo palankios sąlygos. Jie čia dažnai pasiekdavo 300-500 metų amžių, o augdami kitų Medžių kaimynystėje ištįsdavo į 40 metrų ir didesnį aukštį. Ąžuolų kamienai dažniausiai liekni, šakų vainikai gausesni tik viršūnėje.
Apie 6 kilometrus į šiaurę nuo pagrindinės Girios gyvenvietės Bialoviežos yra vieta, kurioje iki mūsų dienų išliko gausiausia senųjų Ąžuolų grupė. Ten įkurtas pažintinis takas, bylojantis apie Ąžuolus ir kitus Medžius, menančius kelių šimtmečių istorinius įvykius, čia pabuvojusius istorinius asmenis.
Geriausiai šią Ąžuolų grupę pasiekti važiuojant iš Bialoviežos gyvenvietės Budų kaimo link ir už 6 kilometrų Januvkos kaimo žvyrkeliu pasukant į dešinę. Už poros šimtų metrų pasiekiame kairėje kelio pusėje augančius pirmuosius Ąžuolų alėjos Ąžuolus milžinus. 1978 metais tarp šių didžiulių Ąžuolų buvo įrengtas takas, kiekvienas Ąžuolas gavo Didžiųjų Lietuvos kunigaikščių ir Lenkijos karalių vardus.
Dabartinė Ąžuolų būklė nėra vienoda, bet daugelis jų dar vešliai žaliuoja, yra gyvybingi. Pats gražiausias Ąžuolas skirtas Barborai Radvilaitei, o jau nudžiuvęs - Stanislavui Poniatovskiui, kurio valdymo metais žlugo Lietuvos-Lenkijos Valstybė, ir ją pasidalijo kaimyninės šalys – Rusija, Prūsija ir Vengrija. Prie kiekvieno Ąžuolo pastatyta informacinė lentelė, kurioje apibūdinti Medžio parametrai, paminėti kai kurie faktai apie asmenį, kurio vardą turi Ąžuolas.
Ąžuolai, skirti Didiesiems Lietuvos kunigaikščiams
Priekinėje pažintinio tako dalyje augantys Ąžuolai skirti Lietuvos valdovams.
Mindaugo Ąžuolas pats didžiausias – pirmas prie kelio. Jo apimtis 420 centimetrų, aukštis - 30 metrų, amžius - 400 metų. Mindaugas čia lankėsi 1246 metais, kovodamas su totoriais, besiveržiančiais į LDK teritoriją.
Traidenio Ąžuolas yra 368 centimetrų apimties, 27 metrų aukščio. Jo amžius 300 metų. Traidenis lankėsi šiose vietose 1281 metais, kada nugalėjo jotvingius, gindamas Baltų Tikėjimą ir senuosius Lietuvių papročius.
Gedimino Ąžuolas – kiek toliau nuo kelio pirmas. Jo apimtis – 440 centimetrų, aukštis – 27 metrai, amžius – 350 metų. Gediminas valdė Girią nuo 1326 metų. Pagal legendą jis Girioje pastatė pilį ir iš baltų pušų kelmų baltą bokštą (biala weža). Manoma, kad iš čia kilo ir Belovežo Girios pavadinimas.
Algirdo ir Kęstučio Ąžuolas dvilypis, kiek mažesnis ir jaunesnis. Jo apimtis – 362 centimetrai, aukštis – 27 metrai, amžius - beveik 200 metų. Algirdas, plėsdamas Lietuvos Valstybės teritoriją, prie Lietuvos prijungė dalį Palenkės. Kęstutis, globodamas šias vietas, čia dažnai lankėsi.
Vytauto Ąžuolas yra 342 centimetrų apimties, 29 metrų aukščio. Jo amžius – 250 metų, Vytautas Belovežo Girioje lankėsi 1425-1426 metais. Jis, plėsdamas Lietuvos teritoriją, atgavo iš Lenkijos visą Palenkę.
Barborai Radvilaitei skirtas Ąžuolas 546 centimetrų apimties. Jo aukštis – 24 metrai, amžius – 450 metų. Jis pripažintas gražiausiu Ąžuolu šioje alėjoje.
Belovežo Girios plotai – tai Baltų genties jotvingių gyvenamas arealas. Nemaži jų gyvenami plotai priklausė Lietuvos Didžiajai kunigaikštystei, ir jos valdovai Belovežo Girioje dažnai lankydavosi. Jie šią teritoriją gynė nuo besiveržiančių totorių ir kitų priešų, Girioje medžiodavo, čia buvo ruošiamas maistas Žalgirio mūšyje dalyvavusiai kariuomenei.
Besilankydami Belovežo sengirėje ir besigrožėdami jos simboliu – stumbrais, nepamirškime ir kitų unikalių Girios vietų, tarp jų ir Ąžuolų milžinų, pavadintų Lietuvos valdovų vardais. Lankydami šių Ąžuolų alėją, prisiminsime Lietuvos istoriją ir garbingus šalies valdovus, patirsime pasididžiavimą Tautos istorine praeitimi. Tai ypač svarbu Lietuvos jaunimui, kuris globalizacijos sąlygomis daugiau domisi Europos ar Pasaulio reikalais, mažiau savos Tautos garbinga praeitimi.
Primename, kad Belovežo Girios Ąžuolai, kuriems suteikti Lietuvos valdovų vardai – vienintelė vieta Pasaulyje, kur jie taip prasmingai ir gražiai pagerbti. Mums toks pagerbimas primena, kad šalies valdovai buvo tvirti lyg Ąžuolai.
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą